1px Emblematy i naszywki, czyli jak odróżnić ratownika od sanitariusza?
Emblematy i naszywki, czyli jak odróżnić ratownika od sanitariusza?

Każdy ratownik medyczny wykonuje swoją pracę w specjalnym umundurowaniu, które nie tylko gwarantuje mu odpowiednią wygodę i możliwość szybkiego udzielenia pierwszej pomocy w każdych warunkach, ale również to, że będzie łatwo dostrzegalny, nawet w ciemnościach. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy wygląd i funkcjonalność umundurowania ratowników medycznych.

Jakie wymagania są stawiane przed ubiorem ratownika medycznego?

Wymagania stawiane przed ubiorem ratowników medycznych są związane zarówno z obowiązującymi przepisami, jak i z wygodą, jaką umundurowanie powinno im zapewniać. O wymaganiach związanych z obowiązującymi przepisami napiszemy więcej później, teraz skupimy się bardziej na elementach praktycznych, czyli na tym, aby noszony przez ratownika medycznego mundur zapewniał mu pełne bezpieczeństwo oraz wygodę podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków. Mundur musi mieć oczywiście idealnie dobrany rozmiar, tak aby zapewniać noszącej go osobie pełną swobodę wykonywania ruchów oraz pełen komfort noszenia. Mundur musi również dobrze chronić ratownika przed opadami deszczu i śniegu oraz zapewniać mu dużo ciepła. Jeżeli noszony mundur nie będzie zapewniał ratownikowi medycznemu dużego komfortu, niestety ratownik nie będzie miał możliwości utrzymania przez całą służbę pełnej koncentracji, tylko siłą rzeczy w pewnym momencie może zacząć również myśleć o tym, żeby zadbać także o swoją wygodę.  Mundur powinien go więc bardzo dobrze chronić przed takimi czynnikami, jak bardzo niska temperatura, silny wiatr czy stale padający deszcz.

W jaki sposób oznakowani są ratownicy medyczni?

Wygoda ratownika medycznego to jednak oczywiście nie wszystkie wymagania stawiane przed ich umundurowaniem. Każdy ratownik medyczny musi być bowiem także dobrze widoczny, tak aby nie było wątpliwości, że wykonuje on właśnie swoją służbę. Według obecnie obowiązujących przepisów każdy ratownik medyczny powinien wykonywać swoją pracę w pomarańczowo-czerwonym mundurze, które sprawia, że będzie on bardzo dobrze widoczny w miejscu przeprowadzanej interwencji. Na mundurze znajdują się oczywiście odblaskowe elementy, które powodują ze ratownik jest dobrze widoczny także w ciemności, co jest istotne np. w trakcie nocnych interwencji przy wypadkach drogowych.

Na każdym mundurze ratownika medycznego znajdują się także odpowiednie emblematy i hafty z logiem ratownictwa medycznego oraz z jego nazwą. Obowiązujące przepisy są takie, że takie naszywki i emblematy mogą nosić na swoich mundurach wyłącznie osoby, które ukończyły 3-letnie studia licencjackie o profilu medycznym i mają odpowiedni tytuł zawodowy oraz uprawnienia ratownika medycznego.

Infolinia:

Telefon: 785 905 095

Email: sklep@ratujesz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1pxProducenci
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium