1px Wszystko, co musisz wiedzieć o pulsoksymetrze!
Mierzenie pulsu i saturacji pulsoksymetrem napalcowym

Być może nie każdy zna się na tematach medycznych, jednak mimo to warto wiedzieć, co nieco o sprzętach używanych w szpitalach. Spójrzmy na plusoksymetr, który jest dość ciekawym urządzeniem i może się przydać każdemu na codzień. Zatem zapraszam do lektury.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr mierzy stopień pochłonięcia promieniowania przez tkanki. Urządzenie mierzy dwie różne długości fal. Wszystko jest mierzone metodą pulsoksymetri. Co to znaczy?

Metoda ta polega na przezskórnym oznaczeniu nasyceniu krwi tlenem. Jest to pomiar pochłaniania przez krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania czerwonego oraz podczerwonego. Oba promieniowania różnią się od siebie swoją długością.

Co oznacza wynik z pulsoksymetru?

Pulsoksymetr mierzy sygnał, który składa się z dwóch części: stałej i zmiennej (pulsującej). Część zmienna odpowiedzialna jest za opisanie absorpcji w pulsującej krwi tętniczej. Otrzymany wymiar pokazuje, w jakim stopniu hemoglobina jest nasycona tlenem (SpO2).

Korzystanie z pulsoksymetru samemu

Urządzenie wykonuje również pomiar tętna. Jeśli nasza saturacja utrzymuje się na poziomie powyżej 95,99%, oznacza to, że jest dobrze. Jeśli wynik będzie wynosił 94% lub niższy, to oznacza niedotlenienie. Sama procedura jest nieinwazyjna.

Jaki pulsoksymetr wybrać? Napalcowy czy stacjonarny?

Warto wspomnieć, że wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń tego typu. Pierwszym z nich jest tak zwany pulsoksymetr napalcowy. Posiada on czujnik, który zakładany jest na palec osoby gotowej do badania. Tego rodzaju urządzenia używamy w terenie, gdy jesteśmy poza domem, w pracy czy na wakacjach. Oczywiście osoba korzystająca z urządzenia musi zostać przeszkolona, aby korzystać z pulsoksymetru poprawnie.

Drugim rodzajem jest pulsoksymetr stacjonarny. Używany jest w szpitalach i znacząco różni się od swojego mniejszego kolegi. Posiada on więcej funkcji mierzenia. Z jego pomocą możemy wykonać pomiar ciśnienia czy oddechu. Jest on zakładany na palec i płatek ucha.

Pulsoksymetr stacjonarny w szpitalu

Takie badania wykonuje się na osobach, które zagrożone są niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi. Wiążą się z tym choroby układu oddechowego takie jak astma czy obstrukcyjna choroba płuc. Również zaleca się przeprowadzanie badania osobom pracującym i uprawiającym sport na dużych wysokościach.

Pulsoksymetr a koronawirus

Według niektórych lekarzy, pulsoksymetry mogą być wykorzystywane do wczesnego wykrywania COVID-19, zanim pojawią się ciężkie objawy. Szpitale korzystają z pulsoksymetrów do testowania pacjentów i personelu pod względem niskiego poziomu tlenu we krwi, co może oznaczać, iż dana osoba ma koronawirusa. Z tego też powodu, od marca 2020 widzimy olbrzymi wzrost popularności pulsoksymetrów poza środowiskiem medycznym. 

Infolinia:

Telefon: 785 905 095

Email: sklep@ratujesz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1pxProducenci
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium