1px Rodzaje apteczek ratowniczych i apteczek pierwszej pomocy
Rodzaje apteczek ratowniczych i apteczek pierwszej pomocy

Apteczki pierwszej pomocy to torby lub innego typu pojemniki, w których znajdują się niezbędne artykuły i materiały do udzielania pierwszej pomocy w warunkach terenowych lub w warunkach miejscowych. Dokładny kształt, wielkości oraz zawartość takiej apteczki ratowniczej zależy przede wszystkim od miejsca, w którym się ona będzie znajdowała oraz w którym się z niej będzie korzystało. Najlepiej wyposażone są oczywiście apteczki wykorzystywane w pracy przez ratowników oraz przez innego typu służby medyczne. To jednak niejedyny rodzaj apteczek.

W jakich miejscach koniecznie powinna się znaleźć apteczka pierwszej pomocy?

O konieczności posiadania apteczki pierwszej pomocy decydują przede wszystkim obowiązujące przepisy. Zgodnie z nimi odpowiednio wyposażona apteczka ratunkowa powinna się znajdować we wszystkich miejscach, w których na co dzień przebywa wiele osób, czyli przede wszystkim w obiektach biurowych oraz w innego typu zakładach pracy, oraz w obiektach użyteczności publicznej. Apteczka ratunkowa powinna być także w każdym samochodzie.  Co bardzo istotne, dokładne wyposażenie takich apteczek w każdym z tych miejsc nie będzie jednak identyczne, ponieważ nie wszędzie będą istniały takie same potrzeby.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego Ratujesz.pl, w którym można kupić m.in. różnego rodzaju akcesoria dla ratowników medycznych i dla ratowników wodnych oraz akcesoria turystyczne, także apteczki pierwszej pomocy: Istnieje kilka podstawowych rodzajów apteczek pierwszej pomocy, które wyróżnia się ze względu na ich umiejscowienie. Są to przede wszystkim apteczki przemysłowe i apteczki zakładowe, czyli apteczki, które znajdują się w miejscach pracy, apteczki samochodowe, apteczki domowe oraz apteczki osobiste, które czasami nazywane są również apteczkami turystycznymi, ze względu na to, że ich rozmiary i zawartość są dostosowane do potrzeb ich wygodnego zabierania ze sobą np. na piesze wędrówki.

Czym się dokładnie charakteryzuje każdy ze wskazanych przez naszego rozmówcę rodzajów apteczek pierwszej pomocy?

Przemysłowe apteczki zakładowe

Pierwszym dokładniej omawianym przez nas rodzajem apteczek ratunkowych są apteczki przemysłowe, czyli zazwyczaj gotowe zestawy materiałów opatrunkowych oraz innych akcesoriów, które są niezbędne przy udzielaniu pierwszej pomocy w obiektach biurowych, szkołach, sklepach, zakładach przemysłowych, fabrykach czy w urzędach i w innego typu budynkach użyteczności publicznej. W większości przypadków apteczki przemysłowe są dostępne w postaci umieszczanych na ścianach, w łatwo dostępnych miejscach, metalowych skrzynek. Materiał, z którego są wykonane takie apteczki, nie jest przypadkowy. Umożliwia on bowiem właściwą ochronę znajdujących się wewnątrz materiałów przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, czyli m.in. przed wilgocią, nadmiernym kurzem czy pyłami. Dokładne zaopatrzenie takiej apteczki powinno być oczywiście zależne od miejsca, w którym się ona znajduje oraz od rodzaju zagrożeń, które mogą w nim wystąpić.

Najczęściej w takiej apteczce znajdują się przede wszystkim ustniki i maseczki do sztucznego oddychania, bandaże, różnej wielkości plastry opatrunkowe, kompresy, opaski elastyczne, chusty trójkątne, woda utleniona bądź chusteczki odkażające, nożyczki oraz instrukcja na temat udzielania pierwszej pomocy, oraz z numerami najważniejszych telefonów alarmowych.

Apteczki samochodowe

Tego typu apteczki ratownicze powinny zawierać wszystkie niezbędne materiały i akcesoria, które są przydatne w udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku wypadków komunikacyjnych, a także środki, które mają za zadanie zabezpieczyć osobę udzielającą pomocy. Oprócz materiałów, które powinny znajdować się w apteczkach zakładowych, w apteczce samochodowej powinny więc być także m.in. koc lub folia termoizolacyjna, która chroni przed wychłodzeniem lub przegrzaniem, latarka, agrafki przydatne przy mocowaniu chusty lub bandażu, a także płyn do odkażania rąk.

Apteczka domowa

Zawartość każdej apteczki domowej zależy oczywiście od potrzeb wszystkich domowników. Niestety wiele osób kompletując taką apteczkę często zapomina o tym, żeby umieścić w niej także podstawowe akcesoria i materiały do udzielania pierwszej pomocy. Warto, żeby w każdym domu znajdowały się, chociaż podstawowe materiały opatrunkowe czy bandaże. Oprócz tego, w takiej apteczce powinny być także środki farmakologiczne, czyli przede wszystkim leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwgorączkowe, leki antyalergiczne czy leki pomocne przy problemach żołądkowych.

Apteczki turystyczne

Apteczki turystyczne, czyli niewielkie apteczki osobiste, są szczególnym rodzajem apteczek pierwszej pomocy, ponieważ z racji tego, iż zabiera się je ze sobą np. na piesze wycieczki, nie mogą być zbyt duże. Taka apteczka powinna zawierać przede wszystkim podstawowe materiały opatrunkowe, czyli bandaż, plastry opatrunkowe, kompresy gazowe czy opaskę elastyczną. Wybierając się na długą pieszą wycieczkę warto jest mieć także zawsze ze sobą wodę utlenioną do odkażania powstałych ran oraz parę rękawiczek jednorazowych.

Infolinia:

Telefon: 785 905 095

Email: sklep@ratujesz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1pxProducenci
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium