1px Jak zostać ratownikiem medycznym?
Jak zostać ratownikiem medycznym?

Ratownik medyczny to zwód niosący ze sobą odpowiedzialność za ludzkie życie. Stąd nie każdy będzie chciał obrać taką ścieżkę zawodową. Jednak nadal znajdują się ludzie chcący podjąć się tego pełnego wyzwań zawodu. A więc jak zostać ratownikiem medycznym?

Zacznijmy od podstawy prawnej, która reguluje kwalifikacje, jakie należy mieć, aby takim ratownikiem zostać. Zgodnie z przepisami z 2013 r. ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia licencjackie. Naturalnie dróg do zdobycia tego zawodu jest kilka.

Ratownictwo medyczne - jak wyglądają studia?

Jedną z nich są wcześniej wspomniane studia. Dzięki nim młode osoby mogą zapoznać się z różnymi dziedzinami, jakie są potrzebne podczas pracy. Samą wiedzę można podzielić na teorię i część praktyczną. Od strony teoretycznej studenci poznają między innymi anatomię człowieka, techniki zabiegów medycznych, medycynę ratunkową oraz to, co najważniejsze, czyli naukę udzielania pierwszej pomocy.

Nie mniej strona praktyczna również przygotowuję przyszłych ratowników do zawodu. Studenci odbywają praktyki zawodowe w zespole ratownictwa medycznego, ale również na szpitalnych oddziałach. Nie mniej jest to tylko kawałek góry lodowej, jaką oferuje nauczenie uczelni. Warto nadmienić, że ukończenie takich studiów nie uprawnia do zawodu, jakim jest lekarz.

Lekarz specjalizujący się w ratownictwie

Aczkolwiek studia lekarskie również mogą otworzyć drogę do bycia ratownikiem medycznym. Taka osoba podejmuje się 6-letnich studiów lekarskich. Kolejnym krokiem jest specjalizacja związana z dziedziną medycyny ratunkowej, polegającej na odbyciu stażu związanego z ratownictwem medycznym.

Następnie kandydat musi podjeść do egzaminu państwowego. Składa się on z formy teoretycznej oraz ustnej. Jeśli przebiegnie on pomyślnie, wtedy zdający otrzymuje tytuł lekarza medycyny ratunkowej. Można powiedzieć, że ta droga jest nieco bardziej skomplikowana niż ta przedstawiona wyżej. Stąd w Polsce lekarzy specjalizujących się w ratownictwie jest bardzo mało.

Wyjątkowy zawód

Na koniec warto wspomnieć kilka słów na temat charakteru pracy. Kandydat decydujący się na ten zawód powinien mieć dobrą kondycję fizyczną jak i psychiczną. Profesja jest mocno dynamiczna, nie można pozwolić sobie na słabość mięśni i umysłu. Jednocześnie trzeba być osobą opanowaną i odporną na stres. Oczywiście każdy ratownik jest odpowiedzialny za drugiego człowieka. A jako że jest to praca zespołowa, należy być komunikatywnym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poważnie się zastanowić, czego naprawdę chcemy i czy jest to praca dla nas.

Infolinia:

Telefon: 785 905 095

Email: sklep@ratujesz.pl

więcej więcej
1pxZaloguj się
1px Nie pamiętasz hasła? 1px Zarejestruj się
1pxProducenci
1px do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium