obrazek jednego piksela Jak powinien być ubrany ratownik wodny?
Jak powinien być ubrany ratownik wodny?

Ratownicy wodni to osoby, które czuwają nad bezpieczeństwem osób, które korzystają z różnego rodzaju kąpielisk, zarówno otwartych, jak jeziora czy morze, jak i zamkniętych, czyli basenów czy Aquaparków. Niezależnie od tego, czy ratownik pracuje na kąpielisku otwartym, czy na kąpielisku zamkniętym, powinien być właściwie oznakowany, czyli posiadać odpowiedni strój oraz dysponować odpowiednim sprzętem ratowniczym. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy, jakie ubiory obowiązują w przypadku różnych typów ratownictwa wodnego oraz jakie powinno być ich wyposażenie ratownicze.

Przede wszystkim właściwe oznakowanie

W przypadku osób pracujących w ratownictwie wodnym najważniejszym elementem jest zapewnienie sobie dobrej widoczności, tak żeby znajdujące się przy kąpielisku osoby, mogły pełniącego swoje obowiązki ratownika łatwo znaleźć, a on poinformowany, żeby mógł szybko udzielić niezbędnej pomocy.

Ratownik wodny musi być łatwy do rozpoznania, nawet jeśli z kąpieliska akurat korzysta bardzo dużo osób. Strój ratownika wodnego musi więc mieć jednolitą, dobrze widoczną kolorystykę. Stroje ratowników wodnych pilnujących kąpielisk zazwyczaj mają kolor czerwony. Ratownicy mają więc na sobie czerwone spodenki, czerwone koszulki i czerwone czapki z daszkiem. Taka kolorystyka zapewnia im zawsze bardzo dobrą widoczność i pewność, że jeżeli ktoś będzie potrzebował ich pomocy, to na pewno szybko ich znajdzie. Dokładny ubiór ratownika wodnego pracującego przy otwartym kąpielisku zależy oczywiście od pory roku. W czasie, gdy temperatura nie jest już tak wysoka, ale nie spada jeszcze tak bardzo, żeby nie było chętnych do korzystania z kąpieliska, ratownicy często mają też na sobie czerwony polar. Z kolei ratownicy, którzy pilnują kąpielisk przez cały rok, noszą także kolorowe, czerwone, pomarańczowe lub żółte kurtki z dodatkowymi odblaskowymi elementami.

Ubiór to nie wszystko – z jakiego sprzętu korzystają ratownicy wodni?

Żeby ratownik wodny mógł skutecznie wykonywać swoją pracę i nieść pomoc osobom poszkodowanym, które korzystają z pilnowanego kąpieliska, nie wystarczy jednak dobra widoczność, ale trzeba również mieć do dyspozycji odpowiedni sprzęt ratowniczy. Rodzaje użytkowanego przez ratowników wodnych sprzętu mogą być różne i zależą przede wszystkim od rodzaju kąpieliska, na którym wykonują oni swoje obowiązki.

Na pewno ratownik wodny musi mieć do dyspozycji w pełni wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, w której znajdują się podstawowe lekarstwa, środki opatrunkowe oraz inne akcesoria medyczne, które umożliwią ratownikowi wodnemu wstępnie opatrzeć poszkodowanego, żeby ten mógł poczekać na przyjazd karetki pogotowia. Ważnym elementem wyposażenia ratowników wodnych są także proste koce i ręczniki ratownicze, które pozwalają na ogrzanie ofiar wypadków.

Sprzęt ratowniczy, który jest wykorzystywany zarówno przez zwykłych ratowników wodnych na kąpieliskach, jak i przez ratowników WOPR, to jednak także inne elementy, takie jak np. rzutki siatkowe i rzutki rękawowe, boje i pasy ratownicze, czy koła ratunkowe. Trzeba bowiem pamiętać, ze głównym zagrożeniem, które czeka na osoby korzystające z kąpielisk to możliwość zatonięcia lub podtopienia. Takie akcesoria pozwalają pomóc osobie, która tonie utrzymać się na powierzchni wody, a ratownikowi ułatwić jej bezpieczne odprowadzenie na brzeg. Na basenach, czyli pływalniach zamkniętych, ratownicy często korzystają również z tzw. żerdzi ratowniczych, czyli z zakończonych odpowiednią końcówką, najczęściej drewnianych lub metalowych tyczek,  które umożliwiają łatwe wyłowienie topiącej się osoby i bezpieczne przesunięcie jej w stronę brzegu.

Infolinia:

785 905 095

E-mail:

sklep@ratujesz.pl

obrazek jednego piksela do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
popup
Jak w łatwy i tani sposób ułatwić pracę ratownika?
Jest wiele sposobów, ale...

Na dobry początek otrzymujesz od nas 10 zł na pierwsze zakupy. Wystarczy, że zapiszesz się do newslettera!

Sklep internetowy Shoper Premium